Eğitim:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Farsça eğitimine ilgi artıyor
İran’ın imzaladığı nükleer anlaşmayla birlikte Türkiye-İran arasındaki ticari ilişkilerin yoğunlaşmaya başladığı bu dönemde, Farsça bilen elemanlar el üstünde tutuluyor.

Özellikle tekstil sektöründe şimdiden Farsça bilen eleman aramaya başlayan şirketler, bu dili bilen kişi sayısının az olmasından şikâyetçi oldu.

Farsça eğitimi veren dil kurslarına ilgi artıyor. Haftada bir gün 3 saat alınan eğitimden 9 ay sonra temel düzeyde bir dil bilgisine sahip olunabiliyor. 2 yıl sonunda ise kişinin ilgi ve yeteneğine göre Farsça öğrenilebiliyor. Ancak bu süre bazı kişilerde 3 yıla kadar çıkabiliyor. Farsça’nın Osmanlıca ve Arapça’dan dolayı Türkçe ile ortak kelime sayısının oldukça fazla olduğunun altı çiziliyor. Ayrıca Farsça’nın çok zor bir dil olmadığı söyleniyor.

2-3 yıl süren Farsça eğitiminin öğrenciye maliyeti 5 bin ila 6 bin TL arasında değişiyor. Farsça ve lehçeleri İran, Afganistan ve Tacikistan’da resmi dil statüsünde bulunuyor. CIA World Factbook’a göre İran, Afganistan, Tacikistan ve Özbekistan’da yaklaşık 100 milyon kişinin anadili Farsça.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Öğretmen Akademisi Vakfı'dan yeni proje
Öğretmen Akademisi Vakfı, özel okul kurucu ve yöneticileriyle bir araya geldi.

Haberi Oku