Güncel Ekonomi:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
İstifa eden işçi kıdem tazminatı alır mı?
Kıdem tazminatı almanın ilk şartı, o işyerinde en az bir yıldır çalışıyor olmaktır. Bu şartı taşıyan bir işçi, işten kendi isteğiyle ayrılırsa kıdem tazminatı alamamaktadır. Dolayısıyla, istifa eden işçinin kıdem tazminatı alamayacağı gibi genel bir kuraldan bahsedilebilir. Ancak bunun da istisnaları vardır.

Aşağıda yazılı 3 halin varlığı durumunda işçi istifa etse bile tazminatını alabilecektir:

Kadın işçinin, evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde işten ayrılmış olması

Erkek işçinin askere gitmek için işten ayrılması

İşçinin emeklilik nedeniyle işten ayrılması

Kadın işçilere özel getirilen bir düzenlemeyle, onlara pozitif ayrımcılık yapılmıştır. Evliliği teşvik amacıyla da getirilen bu istisnai düzenlemeye göre, kadın işçinin evlendiği günden itibaren 1 yıl içinde işinden ayrılması halinde ona kıdem tazminatı ödenmesi gerekecektir. Bunun için işçinin bir dilekçeyle işverene başvurması ve dilekçeye evlilik cüzdanının fotokopisini eklemesi yeterli olacaktır.

Erkek işçilere de bir kolaylık getirilmiştir. Zorunlu askerlik hizmetine katılmak için işyerinden ayrılan işçi de, istifa ettiği halde kıdem tazminatı alabilir. Bu işçi de işyerine bir dilekçe vermeli ve işten ayrılış gerekçesini yazdığı bu dilekçeye askerlik evrakını eklemelidir. Burada askerlik evrakından kastedilen, askerlik şubesinden alınan askere sevk belgesi olabilir.

Bir başka istisna ise, emeklilik nedeniyle işten ayrılacak olan işçilere getirilmiştir. Emekli aylığı bağlanacak olan işçi, bu gerekçeyle yani emekli olmak için istifa ederse; onun kıdem tazminatı da ödenmelidir. Hatta SGK’nın öngördüğü çalışma yılı ve prim sayısı şartını dolduran ancak yaştan dolayı maaş bağlanamayacak olan işçiler bile, SGK’dan alacakları ve yıl ile prim şartlarını doldurduklarını, maaş için yaşı bekleyeceklerini gösterir bir belgeyi işverene vererek kıdem tazminatını alabilirler.

Kıdem tazminatı hesaplandıktan sonra ise brüt tutardan gelir vergisi kesilmeyecek ve sadece damga vergisi kesintisi yapılacaktır. Başkaca bir kesinti yapılmadan da, net tutar işçinin banka hesabına aktarılacaktır. İşçilere elden kıdem tazminatı ödenmemesi gerekir. Aksi takdirde ileride olası bir dava durumunda, işveren işçisine gerçekten de kıdem tazminatı ödediğini kanıtlamakta zorlanabilir ve davayı kaybedebilir.

Kaynak: http://forum.iscidunyasi.com/
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Yeni kimlik kartı PIN şifresi nasıl değiştirilir?
Yeni kimlik kartı PIN şifrenizi unuttuğunuzda nasıl değiştireceksiniz ve yenileyeceksiniz?

Haberi Oku