İş fikirleri:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Şahıs şirketi nasıl kurulur?
Birey olarak kurulan limited ve anonim şirketlerden daha küçük çaplı olan şirketlere şahıs şirketi adı veriliyor. Diğer şirketlere göre göre daha kolay kuruluyor ve buna paralel olarak maliyeti de az. Şahıs şirketlerinde sadece tek bir birey sorumluluk alıyor. Şirket borçlandığı zaman şahıs şirketinin tek sahibi bundan sorumlu tutuluyor. Borçların yanı sıra şirket adına yaşanan bütün sorunlarda yine şahıs şirketi sahibi yetkili durumda.

Şahıs şirketi açabilmek için gerekli olan belgeleri toplamak gerekmektedir. Bu belgeleri kendiniz toplayabileceğiniz gibi herhangi bir muhasebeciye vekalet vererek bütün işlemleri onun yapmasını da sağlayabilirsiniz. Ücret karşılığında tutacağınız muhasebeciniz ilgili kurumlara sizin adınıza başvuru yaparak şahıs şirketi açmanızı sağlayabiliyor.

Şahıs şirketi açabilmeniz için bazı belgelerin bir araya getirilmesi gerekli. İlk olarak işe başlama bildiri formunu doldurmanız gerekiyor. İkinci olarak iki adet ikametgah belgesi çıkartmanız gerekecek. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra 2 adet noter onaylı nüfus cüzdanı suretine sahip olmanız gerekiyor. 2 adet imza beyannamesi almanızda şahıs şirketi açabilmeniz için gereken evraklar arasında yer alıyor. Son olarak firmayı kuracağınız adres size ait ise tapunuzun fotokopisi eğer size ait değil ise iş yeri olarak kullanacağınız ev ya da ofisin kira kontratına sahip olmanız gerekiyor.

Yukarıdaki belgelerin hepsini bir araya getirdikten sonra ise iş yerinizin alakalı olduğu vergi dairesine bir dilekçe yazmanız gerekli.

Bütün evrakları vergi dairesine teslim ettikten sonra şahıs şirketinizin vergi levhasının açılabilmesi için size bir yoklama memuru gönderilecek. Bu memur ilgili yerin şahıs şirketi açmaya uygun olup olmadığını kontrol ediyor. Eğer yoklama memuru uygun görür ise size bir yoklama tutanağı veriyor. Bu tutanağı muhasebecinize vererek şirketiniz adına vergi levhası çıkartmasını sağlayabiliyorsunuz.

Şahıs şirketi kurmak için maliyet ne kadar?

Şahıs şirketi kurabilmeniz için yaklaşık olarak 500-600 Tl muhasebecinize bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bunun yanında yaklaşık 100-150 arası aylık bir muhasebecinize periyodik olarak ödeme yapmanız gerekecek. İş kolunuza göre eğer ticaret odasına başvuru yapacaksanız 750 TL ve bunun aynında yazarkasa gerekiyorsa da yaklaşık bir 300 TL sizlere masraf çıkabilir. Bunların yanında yukarıda belirtilen işlemleri gerçekleştirebilmeniz içinde bir miktar bütçe ayırmanız gerekecek.

Eğer şahıs şirketiniz var ise internetten satış yapabilirsiniz. Kendi e-ticaret sitenizi açarak ürün satışı gerçekleştirebilir ve online ödeme sistemlerini sitenizde kullanabilirsiniz. İnternet tabanlı iş kolları için evinizi de iş yeri olarak gösterebilir ve çalışmalarınızı home ofis olarak sürdürebilirsiniz.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Franchising almanın 15 avantajı
Franchising sistemi kendi işini kurmak isteyenler için önemli avantajlar sunuyor.

Haberi Oku