Kariyer:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
İstihdamda Suriyeli işçiye geçit yok
Eleman.net, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın iş dünyasına Suriyeli işçi çalıştırılmasına yönelik verdiği olumlu mesajların ardından, “Türkiye’de Suriyeli işçi istihdamı”nı ortaya koyan bir araştırma gerçekleştirdi.

13 bin 230 çalışan ile 2 bin 115 işveren üzerinden yürütülen araştırma çalışması, Türkiye’de çalışma hayatında işverenler açısından Suriyeli istihdamına yönelik olumsuz bakış açısının kırılamadığını ve çalışanların “Suriyeli iş arkadaşı” fikrine sıcak bakmadığını gösteriyor.

Araştırma çalışmasına göre, işverenlerin yüzde 77’si Suriyeli işçi çalıştırma konusuna olumlu yaklaşmazken, yüzde 23’ü bu konuda olumlu bir bakış açısı sunuyor. Öte yandan çalışanların yüzde 80’inin “Çalıştığınız firmada Suriyeli iş arkadaşınız oldu mu?” sorusuna verdiği “hayır” cevabı bu bakış açısını destekliyor

Suriyeli göçmen konusu Türkiye’nin hem ekonomik hem de sosyolojik açıdan ana gündem maddesini oluşturuyor. Hükümetin Suriyeli göçmenlerin iş hayatına kazandırılması konusunda gösterdiği olumlu yaklaşımla birlikte, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın konuya ilişkin verdiği olumlu mesajın, iş dünyasını da hareketlendirmesi bekleniyor.

Bu kapsamda, Türkiye’nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net, hem çalışanlar hem de işverenlerin gözünden “İş dünyasında Suriyeli göçmenlerin rolü” konulu bir araştırma çalışması gerçekleştirdi. 13 bin 230 çalışan ile 2 bin 115 işveren üzerinde gerçekleştirilen araştırma çalışması, Türkiye’de çalışma hayatında hem işveren hem de çalışan açısından Suriyeli istihdamına yönelik olumsuz bakış açısının kırılamadığını gösteriyor. Anket çalışmasına göre, işverenlerin yüzde 77’si Suriyeli işçi çalıştırma konusuna olumlu yaklaşmazken, yüzde 23’ü bu konuda olumlu bir yaklaşım sergiliyor.

Hükümetin Suriye’den göç edenlerin barınma ve istihdamına yönelik yayınladığı, Bakanlar Kurulu’nun onayını bekleyen Geçici Koruma Yönetmeliği göre, Suriyeli işçiler açık işlerde, o işletmedeki çalışanların yüzde 10'unu geçmeyecek şekilde istihdam edilebilecekler.

Özellikle sayıları 2 milyonu aşan Suriyeli mültecilerin başta inşaat, tekstil ve hizmet sektörü olmak üzere pek çok alanda istihdam edilmesi bekleniyor. Yönetmelik, sektör ve işletmeler için belli oranlarda Suriyeli çalıştırma zorunluluğu getirilmesini de gündeme getirdi. Bu zorunluluk yalnızca İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa ve Adana gibi mültecilerin yoğunlukla yaşadığı kentleri kapsayacak
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İş hayatında başarı için etkili 7 tüyo
uluslararası arenada iş fırsatları yakalamak isteyen girişimcilere ve profesyonellerin dikkat etmesi gereken...

Haberi Oku