Kariyer:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Videolu mülakatlara ilgi artıyor
Dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanan videolu mülakatlar, yüz yüze yapılan iş görüşmelerinin pabucunu dama attı. Türkiye’de ise durum tam tersi.

Kariyer.net’in yaptığı ve yaklaşık 22 bin kişinin yanıtladığı ankete göre Türkiye çağın gerisinde kaldı. Anketi yanıtlayan Kariyer.net’e üye adayların %83’ü hayatında hiç videolu iş görüşmesi yapmadığını söylüyor. Geriye kalan %17 ise gelecekte videolu mülakat yapanların sayısının artacağıyla ilgili umut veriyor.

Adaylar “İş görüşmenizi oturma odanızdan yapsaydınız…” sorusuna kendimi daha rahat ifade ederdim seçeneğini %40 oranında seçerken; yolda harcadığım zaman bana kalırdı diyenlerin oranı ise %34. %15’i ise işin maddi kısmını düşünüyor ve yolda harcadığım para bana kalırdı diyor. Öne çıkma fırsatı yakalayacağını düşünenler ise %11 oranında.

Mülakatlar daha hızlı sonuçlanıyor

İnsan Kaynakları profesyonelleri ve işverenler ise videolu işe alım görüşmelerine çok sıcak bakıyor ve birçok açıdan avantaj sağladığını düşünüyorlar. Anketi yanıtlayan İnsan Kaynakları profesyonellerinin %38’i videolu iş görüşmesi yaparak kısa sürede yüzlerce adayla görüşme şansı yakalayabileceklerini belirtiyor. %23’ü ise iş görüşmelerinin daha kolay olacağını savunuyor. Diğer %23’lük kesim ise iki ve daha fazla mülakat aşamasının olduğu firmalarda; yöneticilerin de videoları izleyerek adaylarla ilgili karar verebileceğini söylüyor. %16’sı ise operasyonel iş yükünün azalacağını; görüşme organizasyonundan kurtulacaklarını ve toplantı odası probleminin ortadan kalkacağını söylüyor.

Kariyer.net iştiraki videolu iş görüşmesi platformu HR Venue’nün Genel Müdürü Ümit Pembecioğlu Oktamış, dijital iş görüşmesi platformları sayesinde iş görüşmelerinin zaman ve mekandan bağımsız; daha hızlı, ekonomik ve kolay bir şekilde gerçekleştirildiğini; videolu mülakatın, işe alımlar konusunda yeni bir sayfa açarak daha fazla adaya şans tanıdığını söylüyor. Oktamış, “Adaylar videolu mülakatın saatini ve yerini kendileri seçiyor” yorumunu yapıyor.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İş hayatında başarı için etkili 7 tüyo
uluslararası arenada iş fırsatları yakalamak isteyen girişimcilere ve profesyonellerin dikkat etmesi gereken...

Haberi Oku